Nie ma zakładów pracy, które byłyby w 100% bezpieczne. Pracodawca jest nie tylko zobowiązany do tego, by przeprowadzić odpowiednie szkolenia, ale również by zadbać o warunki pozwalające na wykonywanie w sposób, który bezpośrednio nie zagraża utracie zdrowia czy życia pracownika. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nieraz są lekceważone. Warto jednak zwracać na nie uwagę tym bardziej, że to pracodawca odpowiada tak naprawdę za poziom bezpieczeństwa w danym zakładzie.
Chcąc ocenić ryzyko rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, stosowana jest metoda OWAS. To jedna z tych metod, które pozwalają uzyskać dość dokładne informacje na temat istniejącego ryzyka zawodowego. Dzięki tej metodzie można obliczyć obciążenie statyczne, które wiąże się z wykonywaniem określonych obowiązków zawodowych.
Metoda OWAS pozwala uzyskać rzetelne informacje, dlatego że uwzględnia nie tylko obciążenia kończyn górnych, ale również dolnych, tułowia i pleców. W zależności od tego, jaką pracę powinien pracownik wykonywać, obciążenia są różne. Trzeba jednak wiedzieć, że wiele zależy też od sposobu wykonywania zadań przez pracowników. Złe nawyki nabyte w przeszłości mogą stać się przyczyną dyskomfortu w latach późniejszych.
Metoda OWAS nie jest metodą zupełnie nową. Jej początek datuje się na lata 70. XX wieku. To w Finlandii powstały pierwsze założenia badawcze. Z czasem metoda zyskiwała coraz bardziej na popularności i stawała się coraz bardziej powszechnie stosowana. Dzisiaj z metody OWAS korzysta wielu przedsiębiorców, którzy chcą wiedzieć, jakie są obciążenia, kiedy wykonywana jest dany rodzaj pracy w zakładzie.
Warto wiedzieć, że metoda OWAS wyróżnia 4 kategorie. Pierwszą z nich stanowią pozycje normalne i niewymagające uwagi. Drugą z kolei pozycje do poprawy. Do trzeciej kategorii zalicza się pozycje, które powinny być skorygowane najbliższym czasie. Zaś czwarta kategoria obejmuje pozycje, które powinny być poprawione natychmiast.
Na stronie diwos.pl można zapoznać się z ofertą firmy, która korzysta z metody OWAS, by obliczać obciążenia dla przedsiębiorców, którzy prowadzą własne firmy.
Firmy według kategorii
Atrakcje turystyczne i noclegi
Meble i ozdoby do Twojego wnętrza
Usługi remontowo-budowlane
Katalog produktów i usług dla każdego
Rejestr usług i urządzeń elektronicznych i AGD
Zakupy, kultura i rozrywka - baza punktów
Baza gastronomii i produktów spożywczych
Transport dla Ciebie i firmy
Rejestr usług dla zdrowia i urody
Usługi z zakresu mediów i badania rynku
Obrót i zarządzanie nieruchomościami - katalog usług
Baza kursów i szkoleń
Finanse i ubezpieczenia - wykaz
Hodowla i rolnictwo
Rejestr sklepów z odzieżą i obuwiem
Opieka i zabawa - wykaz produktów dla dzieci
Baza organizacji i stowarzyszeń